Vývoj včiel

Včelí cyklus

Embryo včely (0 až 3 dni)

Vo vajíčku, ktoré matka položila do bunky, sa začne vyvíjať zárodok – embryo. V priebehu vývoja sa zárodok – embryo rozčleňuje na 21 článkov.

Zárodok včely matky, robotnice i truda sa pri priaznivej teplote, t.j. pri 34 – 36°C vyvíja približne 3 dni (70 až 76 hodín).

Po dokončení embryonálneho vývoja sa na povrchu vajíčka vylúči kvapôčka tekutiny, ktorá navlhčuje a rozpúšťa vaječnú blanku.

TIP: Viete prečo sú bunky včelieho plástu 6- boké?

Larva včely (3 až 8/9/10 deň)

Telo larvy tvorí hlava a 13 článkov. Pokožka larvy je jemne chitinizovaná (Chitin – chemický polysacharid z ktorého je vybudovaná vonkajšia kostra) a má bielu perleťovoleskú farbu.

Obdobie vývoja stočenej larvy, počas ktorého ju včely výdatne kŕmia, t.j. obdobie od vyvinutia larvy z embrya až do zaviečkovania, trvá pri včele robotnici 6 dní, pri matke 5 dní a pritom trúdovi 7 dní.

Celkovo dosiahne larva včely robotnice hmotnosť približne 150 mg, t. j. 1350-násobok pôvodnej hmotnosti, larva matky 300 mg, t. j. 2700-násobok a larva trúda 360 mg, t. .j. 3250-násobok.

Veľkosť, prípadne hmotnosť larvy závisí od výdatnosti kŕmenia včelami dojčičkami a kŕmičkami. Počas rýchleho rastu sa larva 4 razy zvlieka, a to tak, že po vytvorenie novej, priestrannejšej pokožky sa stará pokožka oddelí od materských buniek pokožky.

Po štvrtom zvliekaní možno už na tele larvy rozoznať hlavu, hrudnú a brušnú časť. Súčasne začnú včely larvu viečkovať pórovitým voskovým viečkom.

Predkukla a kukla včely (8/9/10 až narodenie)

Po zaviečkovaní sa larva nazýva predkukla. Jednotlivé časti tela predkukly začínajú nadobúdať podobné tvary ako majú dospelé včely. Premenu (metamorfózu) možno pozorovať na vonkajších orgánoch, a to pri členení tela na hlavu, hruď a bruško a na vytvárajúcich sa zložených očiach, nohách, krídlach a ústnych príveskoch.

Na konci tohto obdobia, ktoré trvá pri robotníci dva dni, pri matke jeden deň a pri trúdovi 3 dni, zvlieka predkukla 5. raz pokožku a mení sa na kuklu.

Štádium kukly trvá pri matke 5 dní a pri robotnici a trúdovi 8 dní. V tomto čase je kukla celkom nehybná a je vystretá v bunke hlavou smerom k otvoru bunky. Živiny potrebné na látkovú premenu (metabolizmus) a na tvorbu nových orgánov čerpá zo zásob glykogénu a tuku, ktoré sa vytvorili v larválnom štádiu.

V štádiu kukly nastáva premena vnútorných orgánov tela. Súčasne sa dokončuje vývoj vonkajších chitinizovaných častí tela. Deň pred vyliahnutím včely sa kukla zvlieka 6. raz. Dospelá včela pro prehryznutí viečka vylieza z bunky.

Celkový vývoj matky trvá 16 dní, robortnice 21 dní a trúda 24 dni.