Včelí vosk
Farba: oranžovožltá až tmavohnedá.
Aróma: typicky vosková
Včelí vosk je produktom tráviaceho procesu včely medonosnej. Vzniká činnosťou voskových žliaz, ktoré má robotnica vyvinuté párovo na 3. – 6. krúžku sternitu bruška svojho tela. Sternity vytvárajú voskové zrkadielka s mikroskopickými otvormi, cez ktoré preniká žľazový sekrét, na vzduchu tuhnúci na bezfarebné voskové šupinky. Tie si pomocou končatín prisúvajú k hryzadlám a formujú do tvaru buniek včelieho diela. Na 1 kg vosku pripadá približne 1,5 milióna takýchto šupiniek. Najvyššiu aktivitu v produkcii vosku včely vyvíjajú medzi 12. a 18. dňom svojho života, v období keď sú označované ako staviteľky.
Použitie
Výroba medzistien: väčšina vosku u nás sa vracia do včelstva vo forme medzistien, voskových platní s vylisovanými základmi dien robotníčich buniek.
Výroba sviečok: sviečky z včelieho vosku sú kvalitnejšie ako parafínové, sú však drahšie, ich predajnosť zvyšuje formovanie do figurálnych motívov.
Modelárstvo, šperkárstvo a priemysel: výroba modelov, makiet, izolácie, lubrikanty, štepárske vosky, laky a poliše, separačné prostriedky, vodeodolné nátery, litografia, výroba túh a atramentov, ochrana kože a obuvi, výroba batikových textílií.
Kozmetika a medicína: depilačné vosky, vlasové balzamy a kondicionéry, maskary, rúže, očné tiene, deodoranty, obaľovanie kapsúl a pilúl.