Med je sladká hmota prírodného charakteru, ktorú včely medonosné vytvárajú z nektáru. Obsahuje cukry – sacharózu, fruktózu a glukózu. Cukry majú fyzikálnu vlastnosť kryštalizácie v priebehu času a podľa podmienok. Preto je kryštalizácia medu prejavom jeho pravosti – čas kryštalizácie medov je rôzny, kryštalizácia medu závisí od viacerých faktorov(pomer glukózy a fruktózy, spôsob spracovania, teplota skladovania), opatrným zahrievaním medu vo vodnom kúpeli teplom do 40 -50°C môžeme med opäť stekutiť. Vyššia teplota zničí jedinečné zložky medu.
Často kladené otázky
Koľko je včiel v jednej rodine?
Počet včiel v jednej rodine / úle sa v priebehu roka mení. Najmenej je ich na konci zimy a skorej jari, najviac uprostred leta. Včely svoju populačnú krivku rozvoja riadia slnovratom a nie našim kalendárom. V našom konkrétnom prípade sa sila rodiny pohybuje medzi 20 000 až 60 000 včelami. Včelie spoločenstvo je prísny matriarchát – vláda jednej včely – matky. Ak rodina stratí matku a nestihne si vychovať novú je odsúdená na zánik.
Prečo med kryštalizuje?
Načo je včelárom toľko cukru?
Včely ak chcú prežiť, musia si urobiť zásoby medu na zimu. Ale včelár im výsledok celojarnej – letnej práce zoberie a použie pre vás a pre seba. Na to ,aby včely prežili zimu je potrebné ich zakrmiť cukrom – roztok cukru a vody- na celu zimu, v našom prípade sme zakrmovali cca 25kg cukru na jednu rodinu a to už teraz zimné zásoby takmer nemali. Nemusíte sa obávať, že včelár “pančuje” med cukrom. V čase prínosu nektáru už včielky majú prázdny “špajz” a žijú len z toho čo si nanosia. Med nie je len sladká voda, obsahuje podstatne viac zložiek, ktoré sa nedajú vyrobiť umelo.
Prečo sú bunky včelieho plástu 6- boké?
Spia včely v zime?
Včely v zime nespia. Zimné obdobie roka prežíjú v chumáči vytvorenom v úli. Na vonkajšej strane chumáča sa pravidelne striedajú – výmenou pozícii dnu sa ohrejú. Potrebné teplo na svoj ohrev si vyrobia zo zásob, na ktorých sedia a postupujú v zime po pláste. Včely v zime nezomrú od zimy, jedine od hladu!
Z čoho vyrábajú včely med?
Včela cez svoj krátky život prejde niekoľkými profesiami, asi najťažšou je však povolanie lietavky. Ich pud o prežitie a vytvorenie zásob na zimu ich dovedie až do stavu, že uprostred hlavnej znášky sa v priebehu 2-3 týždňov ulietajú k smrti. Lietavka má za úlohu vyhľadať nektár na kvetoch, doniesť ho do úľa a odovzdať na spracovanie ďalším včelám v úli. Úľové včely vykonajú zmenu nektáru na med, pritom dodávajú vzácne enzímy do medu a zahusťujú med, ktorý dozrieva v plástoch.